Csanád Béla-díj 2024
Firbás Nándornak, a tamási csoport alapító tagjának, korábbi titkárának adományozta a KÉSZ a Csanád Béla-díjat 2024-ben, a csoportban végzett több mint 20 éves kiemelkedő közösségépítő munkája, a helyi ökumené előmozdítása, valamint a keresztény-konzervatív értékek fáradhatatlan képviseletének elismeréseként.
A KÉSZ őszi küldöttgyűlésén november 23-án megtartott díjátadón elhangzott méltatás:
Firbás Nándor 1954. június 10-én született Sopronban, vallását gyakorló négygyermekes katolikus családban. Édesapja erdőmérnökként 50 éven keresztül oktatott középiskolában és a soproni egyetemen, édesanyja pedig irodai adminisztrátorként dolgozott. A családban mindig is fontos volt a hit megélése:
olyan példát kapott szüleitől, amely egész életét meghatározta, egyértelmű életszemléletet és irányt mutatott számára.
Nándi Sopronban nőtt fel, ott járt iskolába, az egyetemet is ott végezte. A családi hagyományt követve ő is az erdőmérnöki hivatást választotta. Diplomáját 1978-ban szerezte meg, melyet kiegészített további két egyetemi végzettséggel: 1983-ban erdészeti technológus, 2005-ben pedig vadgazdálkodási szakmérnök is lett. Mindhárom közül az erdőmérnöki diploma a legkedvesebb számára az erdő és a természet szeretete miatt. Büszke arra, hogy felmenői (édesapja, dédapja és ükapja) után a kisebbik fia is ezt a hivatást viszi tovább.
Az egyetemi évek alatt kipróbálta magát más területen is: lemezlovasként szolgáltatta a zenét bálokon, művelődési házakban, pincészetekben. Neki köszönhetően felpezsdült a diákélet Sopronban, de más egyetemekre is gyakran hívták. Itt tanult meg jól kommunikálni az emberekkel, és már ekkor kitűnt, hogy jó a beszélőkéje és szívesen veszi kezébe az irányítást és a szervezést.
A természettel való közeli kapcsolata és keresztényi hite mindig is meghatározó jelentőségű volt az életében: Editet is, aki 46 éve hűséges társa, a templomban ismerte meg. Házasságukból két fiúgyermek született, az ifjabb generációt pedig egy unoka képviseli a családban.
Nándi először Tatabányán talált munkát, ezért a családdal oda költöztek. 14 évig dolgozott a tatabányai erdészetnél, majd ‘92-ben került Tamásiba az erdőgazdálkodáshoz. Itt telepedtek le véglegesen, azóta is a városban élnek feleségével. 42 év szakmai szolgálat után 2020-ban ment nyugdíjba.
A tamási KÉSZ-csoport 1998-ban alakult, melynek kezdetektől fogva Firbás Nándor volt a titkára, egészen 2020-as visszavonulásáig. Az alakulás idején Horváth Imre plébános igyekezett összeszedni a keresztény értelmiségi embereket, fellendíteni az ifjúsági életet Tamásiban, így szólította meg a templom szomszédságában dolgozó 45 éves főmérnököt is. Az alakuló ülésen megválasztották titkárnak, mivel az a hír járta, hogy szeret dolgozni.
Először kisebb feladatokat kapott, majd egyre több szervezéssel kapcsolatos munkát vállalt el: a meghívókészítéstől fogva az előadók meghívásán keresztül a tagsággal való kapcsolattartásig nagyon sokféle dolgot csinált. Jó kapcsolatot ápolt az erdőgazdálkodás vezetőivel, akik szívesen támogatták a KÉSZ-csoport programjait.
Nándi évente 7-8 előadást is megszervezett, ennek köszönhetően a tamási KÉSZ-csoportnak a kezdetektől fogva meghatározó szerepe lett a város vallási és kulturális életében. Ezeken az előadásokon ismert közéleti személyek életútját, szakmai véleményeket mutattak be. Voltak olyan összejövetelek, ahol több mint 200 fővel is megtöltötték a termet. Vendégük volt pl. Balczó András, Semjén Zsolt, Eperjes Károly és több püspök is. Szívesen fogadták a KÉSZ-kerekasztalokat is, amely a város életében fontos közéleti eseménynek számítottak.
Tamási város 4 tájegység felől közelíthető meg: Siófok, Kaposvár, Szekszárd és Dunaföldvár irányából. Ezekből a városokból érkezve mindenhol egy-egy olyan
út menti kereszt fogadja a látogatót, amelynek felállítása Nándi lelkes és kitartó munkájának is az eredménye.
A tamásiak mindig is a nagyobb létszámú KÉSZ-csoportok közé számítottak, melyet Nándi kiemelkedő közösségépítő tevékenységének is köszönhetünk, akárcsak az ökumené példaértékű megvalósulását: a csoport tagságának felekezeti sokszínűségére mindig nagy hangsúlyt fektetett, ezért is szervezett gyakran teológiai témájú előadásokat evangélikus és református lelkészek közreműködésével.
Eredményesen szerzett mecénásokat a csoportnak, és sikeresen bonyolított le számos önkormányzati támogatást, ennek is köszönhető az, hogy mindig volt elegendő forrás a programok megvalósítására.
Általánosságban elmondható, hogy Nándi nagyon jól tudott kommunikálni mindenkivel, személyiségével bevonzotta az embereket. Különösen fontos volt számára, hogy a KÉSZ-csoport egy jó közösség is legyen, és ne csak előadáslátogatásokban merüljön ki a közös időtöltés.
Elmondása szerint nagyon szeretett a küldöttgyűlésekre járni, mert ott sok hasonló gondolkodású és világnézetű emberrel találkozott és beszélgetett, és ezekből feltöltődve, ötletekkel gazdagodva, új lendülettel folytatta otthon a munkáját.
A KÉSZ-csoportban eltöltött 22 aktív év alatt minden egyes ténykedés örömforrás volt számára. Ha egészségi állapota nem akadályozná benne, szívesen folytatta volna még tovább.
Az elnökség úgy gondolta, hogy Firbás Nándor kiemelkedő közösségépítő munkáját, valamint a helyi ökumené előmozdítása és a keresztény-konzervatív értékek fáradhatatlan képviselete érdekében végzett tevékenységét Csanád Béla-díjjal ismeri el. Gratulálunk a kitüntetettnek, aki sajnos nem lehet most velünk, de ígérjük, hogy hamarosan személyesen nyújtjuk át neki ezt a szép plakettet.