Vegyétek és énekeljetek!
Bemutatásra került a Kárpát-medencei népénekgyűjtemény Beregszászban március 28-án a Pásztor Ferenc Közösségi Ház nagytermében.
A Kárpát-medencei népénekgyűjtemény a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) jóvoltából látott napvilágot, és került el Kárpátaljára. A rendezvény elején Molnár János beregszászi esperes-plébános köszöntötte az egybegyűlteket, ezt követően Makláry Ákos, a KÉSZ elnöke vette át a szót, aki röviden beszélt a Szövetség megalakulásának történetéről és működésének céljáról.
Keresztes Dénes, a KÉSZ elnökhelyettese elmondta, hogy az egyházi énekeket Kárpátalján, Felvidéken, Magyarországon, Erdélyben és Délvidéken gyűjtötték. Minden régióból ötven éneket választottak ki, így a könyvbe kétszázötven, kottával ellátott dalszöveg került.
– A gyűjtemény szerkesztői olyan műveket igyekeztek egy csokorba szedni, melyek egy-egy magyarlakta vidékre leginkább jellemzőek. A könyv kiadását azért tartottuk fontosnak, hogy a mai ember is megtanulhassa a régiek imáit, énekelje, és ezáltal közkinccsé tegye azokat – hangsúlyozta Keresztes Dénes.
A KÉSZ elnökhelyettese az énekgyűjtés történetének felvázolása után elmondta, hogy Beregszász az első állomása a népénekgyűjtemény bemutatásának, hiszen más határon túli vidékre is elviszik a könyvet. Külön megköszönte Krajnik Irénnek és az általa vezetett kórusnak, hogy itt, a rendezvényen a kötetben található szerzemények közül többet is előadtak.
Jakab Eleonóra, a beregszászi KÉSZ elnöke a helyi szervezet megalakulásáról, működéséről, valamint további terveikről szólt néhány szót.
A rendezvény második felében Popovics Béla történész, zenetanár tartott előadást Szemelvények az egyházi zene kialakulásáról címmel, amely nagy hatást gyakorolt a jelenlévőkre, hiszen előadásában nemcsak a zenetörténettel kapcsolatos eseményekkel keltette fel a hallgatóság figyelmét, hanem hitelesen tanúságot tett hitéről is. – A szakrális zene mindig élni fog, mert az ember nem tud Isten nélkül élni – emelte ki az előadó.
Makláry Ákos megköszönve az énekkarnak a szolgálatát, a népénekgyűjteményt e szavakkal kínálta az egybegyűlteknek: „Vegyétek és énekeljetek!”.
forrás: Bunda Fehér Rita/Kárpátalja.ma